Poslední úkol z českého jazyka

1. Vytvoř alespoň 20 slov (určitě zvládneš více) ze zadaného výrazu:

R O T U N D A S V A T É H O P E T R A A P A V L A

Příklad pro ty, kdo jste tomu nerozuměli v přírodopisu: TUNDRA, PEPA, TETA, A, EVA, DO, OTA, PALETA, ROD…

2. Urči mluvnické kategorie podstatných jmen v zadaném výrazu:

• Rotunda
  • Petra
  • Pavla
  •

3. Znáš dobře křestní jména spolužáků? Seřaď je podle abecedy a napiš. Pokud je více nositelů jednoho jména, napíšeš ho pouze jednou!

nyní nás čeká sčítání zlomků se stejným jmenovatelem, nebojte se, určitě to hravě zvládnete.

• M str. 43 celá
  • Video: https://www.youtube.com/watch?v=ghMwgrJX3Zs
  • M str. 44 cv. 8, 9, 10 – neposílat
  • M str. 44 cv. 14, 15 prosím vyřešit do sešitu, ofotit a poslat
  • M str. 49, cv. 2, str. 50, cv. 10, 11 prosím vyřešit do sešitu, ofotit a poslat

Držím palce, ať se Vám daří!!! MB

Ahoj kluci a holky,

Děkuji za rozsáhlé seznamy věcí, které jste dokázali anglicky pojmenovat v kuchyni. Stačil počet, ale vy jste mi většinou všechno vypsali, takže jste buď pilnější, než jsem si myslela, nebo vaši rodiče dospěli k názoru, že vám to nemůže uškodit. :-)No, mají pravdu... :-)

Tento týden posílám 3 pracovní listy (třetí je dobrovolný) do pátku 19.6.

List 1

• Cvičení 3 - složte slova (jídlo)
  • Cvičení 4 - napište, co máte a nemáte rádi
  • Cvičení 5 - napište, z čeho si nejraději děláte míchaný nápoj a udělejte si ho. Můj favorit je GINGER, LEMON, CUCUMBER and MINT (je to blééé, ale hrozně zdravý)

List 2

• Podle popisu spojte jména s příslušnými osobami na obrázku. Linek kolem obrázku si nevšímejte.

List 3 - dobrovolný

• Podle obrázku napište YES (pravda) nebo NO (není pravda)

A teď úsměv!

Vlastivěda

Závěrečné opakování / 2.část /

Odpovězte na otázky:

1/ Znáš některý moravský úval?

2/ Vyjmenuj některé přítoky naší nejdelší řeky.

3/ Kdo zakládal poddanská města?

4/ Které město leží na soutoku Úhlavy, Úslavy, Mže a Radbuzy?

5/ V kterém podnebném pásu se nachází ČR?

6/ Kde se těží hnědé uhlí?

7/ Uveď dva národní parky.

8/ Jak můžeš přispět k ochraně životního prostředí v našem městě?

Prosím poslat do 19.6.

Přírodověda

Skokan skřehotavý

Největší u nás žijící žába, samičky mohou dorůst až 17 cm. Má dlouhé nohy, je mrštný, loví ve vodě i na souši – hmyz a jiné bezobratlé, myši, ještěrky. Z oplodněných rosolovitých vajíček se líhnou pulci – mají dlouhý ocásek, živí se vodními rostlinami, po 6 týdnech se mění v žabku. Skokan přezimuje v bahně, ztuhnou a nejí.

Vážka ploská

Jsou obvykle krásně zbarvené, tělo vážky je asi 4 m dlouhé, průsvitná křídla mají u kořene tmavší trojúhelníček. Samička naklade vajíčka do vody, potomstvo se zde vyvíjí skoro 3 roky, z vajíček se vylíhnou chlupaté a dravé larvy. Larva se ve vodě 13x svléká z kůže, aby mohla růst. Nakonec se vyšplhá po stéble nad vodu a z puklé kůže se vysouká půvabná vážka.

Úkol: přečti si text a vyhledej skrývačky s názvy ZVÍŘAT – PODTRHNI JE(je jich 32), NEBO VYPIŠ.

U dědy

Náš děda dnes slaví konec školního roku. On je totiž učitelem. Řekl jsem sestře: „Skoč, Katko do bot a jede se za dědou!“ Sestra Katka skočila do bot a šli jsme. Praha v ranním oparu vypadala záhadně. Z nádraží bylo slyšet: „Nasedejte do vlaku na třetí koleji…“ Za chvilku jsme byli v Čelákovicích. Děda bydlí hned vedle sokolovny. Vlevo je řeka, vpravo sad. Koukám, kdo to plave přes řeku – a on děda! Náš děda někdy vyvádí jako zamlada. „Zaplav si taky, nebuď líný:“ volá na mě. Někdy si ze mě utahuje: „Podívejme se na svalovce!“ A někdy se zase mračí jako mrak: „Tohle mají být ruce, ten pár špinavých pracek?“ Ale teď se tváří zamyšleně: „Pověz mi, Jendo, kde mám kapesník? Jsem snad slepý, šálí mě smysly?“ Doma už na dědu čekaly tety a my s Katkou jsme se nemohli dohodnout, která je teta Eliška, která je Lenka a která Marta z Tasova. Děda žertoval, že od nich nemá chvilku pokoje, že k němu chodí častěji než pošťák. „Jestli máte hlad,“ volá děda, „v lednici je paštika. Nebo chcete radši kokosky?“ Ale teta Hanka pro dědu upekla dort, a tak jsme si vzali kousek a děda pravil: „Naše Marcela si celý den zpívá, a dobře dělá, proto si z ní vezmeme příklad!“ A tak jsme si společně zazpívali, ale řeknu vám, když spustí pět tet řev, to je rámusu jako na pouti!