Navigace

Obsah

Exkurze JE Temelín

Typ: ostatní
Dne 4.4.2023 jely 8. třídy naší školy na exkurzi do Temelína.

Dopoledne jsme navštívili jihočeskou vesnici Holašovice – památkovou rezervaci s 23 chráněnými usedlostmi v tzv. selském baroku. Od roku 1998 je tato památka zapsaná do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Využili jsme i slunečného, byť chladného počasí a shlédli český Stonehenge – na velké louce se nachází 25 žulových kamenů v kruhu o průměru asi 30 metrů. 

Cestou do Českých Budějovic děti obdivovaly krásy jihočeské krajiny a velké množství dobytka na pastvinách. Další naše zastávka byla v metropoli jižních Čech. Šli jsme do centra – na náměstí Přemysla Otakara II.. Zde se nachází řada památek: barokní radnice, Samsonova kašna, Černá věž, měšťanské domy s loubím. Po prohlídce budějovického náměstí jsme šli k autobusu a vyrazili směr Temelín. 

Již z dálky nás vítaly čtyři chladicí věže – dominanta Temelína. Zastavili jsme před zámečkem Vysoký Hrádek, kde je Informační centrum JETE. Průvodkyně nás přivítala, promítala filmy a doprovázela je výkladem. Nejpoutavější byla virtuální realita, která nás zavedla do míst, kam se člověk nedostane. Prošli jsme si expozice, kde jsme mohli pracovat s různými prostorovými modely. Nejzajímavější byla simulace jaderné havárie. Velice se nám líbila mlžná komora, kde jsme na vlastní oči viděli, jak je naše okolí doslova zahlceno částicemi přírodního ionizujícího záření. Ohromily nás i informace, že chladicí věže jsou vysoké 155 metrů a že plocha jaderné elektrárny zabírá 125 budějovických náměstí. 

Celý den se vydařil, zimní počasí nám však příliš nepřálo, do Plzence jsme se vrátili kolem 19. hodiny. 

Za 8. ročník Leoni Chovančíková a Eliška Fürbacherová


Vytvořeno: 11. 4. 2023
Poslední aktualizace: 11. 4. 2023 15:02
Autor: